Manhattan Film Festival

Tickets

Friday, June 20

1:00
The Sax Man
Stonefaced

3:00
Opening Variety Short Series
1. Devil Goes Down
2. Water Dogs
3. Spoke: A Short Documentary About NYC Bikes
4. Bingo Night
5. Being George

5:00
Know How

7:15
David & Me

9:30
The Wisdom To Know The Difference (sold out)

Saturday, June 21

1:00
No Vans Land
Decade of Discovery

3:00
Comedy Film Series
1. Birthday Crashers
2. In the Dark
3. Jack & Paul
4. Libby
5. Kidnapping Carl
6. Check Please
7. New York Time
8. The Moment

5:00
Lovesick Fool
The Wheatfield

7:15
Chasing Taste

9:30
Dramatic Film Spotlight
1. Six Letter Word
2. Stay
3. L’Incognita
4. Penance
5. Pono
6. Help Wanted

Sunday, June 22

1:00
Waiting in the Wings: The Musical

3:00
Family Film Program
1. Judith
2. I Remember You
3. On The Case
4. Secret Decoder
5. Lunchbox Looser
6. Dollar Night
7. The Commute
8. Robots In Space

5:00
Short Documentary Series
1. Return to the Past: The Future of Staten Island
2. C-Rock
3. Not Anymore: The Story of a Revolution
4. A Life with Asperger’s
5. ML4: A Rare and Devastating Disease
6. The last Korczak Boy

7:15
Lies I Told my Sister

9:30
Short Drama Program
1. Karaganda
2. The Tsarevich
3. Guarding Charlie
4. Becoming Henry
5. Folded Hope
6. The Third Month Termination

Monday, June 23

1:00
Living Legends

3:00
The Story of Milo & Annie

Time Lapse

5:00
The Understudy
The Yank

7:15
Before

9:30
Late Night Short Program
1. Separate Ways
2. Butterfly
3. Blue
4. The Best Photograph
5. The Wreck
6. Off & Away
7. Choices
8. Thanks

Tuesday, June 24, 2014

1:00
Agnus Dei
Secondhand Hope

3:00
Loaded

5:00
Encontrados en NYC

7:15
Wallabout

9:30
Thriller Short Series
1. A Haunted Artist
2. Midnight Catch
3. Josephine’s Garden
4. In Session
5. What Was Lost
6. The Snap Factory
7. Grieta en la Oscuridad
8. Eodipus

Wednesday, June 25, 2014

1:00
Naked
The Yank

3:00
Pacing the Cage

5:00
Uncle Philip’s Coat

7:15
Pharmboy

9:30
Once Upon a Fish

Thursday, June 26, 2014

1:00
TBD

3:00
Tiger Lilly Road

5:00
One Small Hitch

7:15
The Backseat

9:30
The Living

Friday, June 27, 2014

1:00
In Lieu of Flowers

3:00
Variety Film Program
1. Reflecting Adrianne
2. Betty
3. Lucas Cain
4. Genesee
5. Tokyo Hunt
6. Scott

5:00
One: A Story of Love & Equality

7:15
Snapshot
Park 51

9:30
Janie Charismanic

Saturday, June 28, 2014

1:00
Crossroads: Labor Pains of a New Worldview

3:00
Dirty Shield

5:00
Comedic Short Program
1. Niko
2. Autumn Leaves
3. Bad Day
4. Mani-Pedi
5. Matches
6. Thanks
7. Slow Down to the Speed of Virginia
8. Bodies in Irreversible
9. Bingo Night!

7:15
Water Dogs
Chu & Blossom

9:30
Dutch Kills

Sunday, June 29, 2014

1:00
Off the Floor

3:00
Honor Diaries

5:00
Ephemeral City
Astor Barbor All-Stars

7:15
All Roads Lead

Monday, June 30, 2014

1:00
The Cedars

3:00
Dramatic & Documentary Variety Program
1. Tokko Shigan
2. Crisalida
3. Sifu
4. The “C” Word
5. Vigilante

5:00
Searching for Camelot

7:15
West End

9:15
Living Legends

Tuesday, July 1, 2014

1:00
Red Gold

3:00
Variety Short Series
1. Alice Agonister
2. Cold Quiet
3. Peace of Mind
4. A Life for a Life
5. The Bad Days
6. Mediation
7. A Stranger at My Door
8. Homophonia

5:30
Colors: Bangin’ in South Carolina

7:15
Plato’s Reality Machine

9:30
The Hardest Love (Sold Out)

Wednesday, July 2, 2014

1:00
Political Bodies

3:00
Transforming Loss

5:00
The Piano: An Odyssey

7:15
Empire Gypsy

9:30
Sci-Fi Thriller Series
1. Hereafter
2. Forerunner
3. Paragon Algorithm
4. The Master Cleanse
5. Park

Thursday, July 3, 2014

1:00
The Frontier

3:00
A People without a Land

5:00
The Joe Shoe

7:15
The Wisdom To Know The Difference

9:30
Award Ceremony