Manhattan Film Festival

2018 Award Winners

Film Heals Awards

Michelle Malkin Investigates: Railroaded – Surviving Wrongful Convictions directed by Jason Meath
Broken Lines directed by Peter Scheer
Dancing Wheels directed by Lucia Barata

New York Spotlight

Cyclone: 90 Years of History on Wheels directed by Frank Posillico
Roebling’s Bridge directed by Christopher Carson Emmons
John Hemmer & the Showgirls directed by Kirsten Larvick
Kachrewala – The Bottle Guy directed by Daniel Guillaro

MFF Alumni Awards

Searching For Camelot: The Quest To Reclaim The Throne directed by Roger Paradiso
Park Slope directed by Eric Trenkamp

Best Web Series
Neosho Falls directed by Eric Hyde
Frank and Lamar directed by Anthony Gaskins
The Third Act Series directed by Michele Fillion

Best Student Shorts
Some Time directed by Andrew Zuckerman
Heartless directed by Irmak Tasindi
Majestyk directed by Eric Rich

Best Documentary Short
The Happiness Machine directed by Rebecca B. Blumhagen

Best Documentary Feature
To A More Perfect Union: U.S. v. Windsor directed by Donna Zaccaro

Best Period Piece Short
Flea directed by Alejandro Irias

Best Period Piece Feature
The Second Sun directed by Jennifer Gelfer
Best Crime Drame Short
Story Ave directed by Aristotle Torres

Best Crime Drama Feature
The Entitlement directed by Javier Antonio González

Best Dramatic Screenplay Short
Parts & Labor directed by Benjamin Galland

Best Short Screenplay
Black King Down directed by Anna Spyrou

Best Feature Screenplay
The Entitlement directed by Javier Antonio González

Best Comedic Drama Short
Tenure directed by Timothy Busfield

Best Dramatic Short
Season of Passage directed by Catherine Cobb Ryan

Best Coming-of-Age Short
Thanksgiving Break directed by Andy Carrigan

Best Coming-of-Age Featurette
Falling South directed by Lorraine Portman

Best Experimental Feature
Grace Fury directed by Laura Carruthers

Best Feature
Hamlet in the Golden Vale directed by Dan Hasse

Audience Buzz Award
Hamlet in the Golden Vale directed by Dan Hasse

Best Horror Feature
Hunter directed by David Tarleton

Best TV Series
Greenport directed by Shannon Goldman

Best Coming-of-Age Feature
Staring at the Sun directed by Harry Greenberger

Best International Short
Warm Snow directed by Xiaoming Ding

Best Adventure Short
Lady Hunters directed by Angela Atwood

Best Adaptation
Lost Fare directed by Bruce Logan

Best Musical
Plus One directed by TJ Mannix

Best Comedy Shorts
Tom and Grant directed by Tom Cavanagh
Norman Pinski Come Home directed by Aaron Rudelson

Best Comedy Feature
One Bedroom directed by Darien Sills-Evans

Best Pilot
Everyone You Hate Is Here directed by Madeline Nehlen

Best Drama Feature
Sunset directed by Jamison M LoCascio

Best Comedic Drama Feature
Avalanche directed by Todd L. Green

Best Horror Feature
Hunter directed by David Tarleton

Best Biography Short
Wasted Talent directed by Larry Boyce

Best Romantic Drama Short
Broken Wing directed by Daniel Monico

Best Psychological Thriller Short
Disforia directed by Lio Mehiel

Best Indie Feature
Ultra Low directed by Nicholas Gyeney

Best Fantasy Short
The Singer directed by Steven Swancoat

Best Romantic Short
Like Her directed by Eliza Laytner

Best Adventure Feature
Thrill Ride directed by Chris Parrish

Best Thriller Feature
A Dark Place directed by Christopher Pinero

Best Comedy Feature
One Bedroom directed by Darien Sills-Evans

Best Family Drama
The Selfish Ones directed by Dharius Zulkefli
The Final Act of Joey Jumbler directed by Harley Chamandy